Zadzwoń do nas

y ​22 203 62 28

W czym pomagamy ?

Nerwica

Psychoterapia:

Czas: 50 min

Cena: 130 zł

Częstotliwość: raz w tygodniu


Oferta: ​​nerwica, lęki, napięcie, natręctwa, ataki paniki, złość, stres, dolegliwości fizyczne, fobie, lęk o zdrowie i życie
​​​

Objawy: ​​duszności, ucisk w klatce piersiowej, zawroty głowy, ucisk w sercu, przyspieszone bicie serca, drżenie rąk, bezsenność, problemy z oddawaniem moczu, bóle głowy, brzucha, natręctwa


Potocznie mianem „nerwica” określa się stan, w którym nasza odporność psychiczna nie jest w wystarczająco dobrej kondycji, by radzić sobie z zadaniami, problemami codziennego życia. Skutkuje to nieumiejętnością prawidłowego reagowania na stres, a więc złym samopoczuciem, drażliwością, skłonnością do wybuchów złości czy nawet agresji. 


Termin nerwica kryje w sobie różnego rodzaju zaburzenia lękowe, które często mają podobne przyczyny, różne objawy i wspólny mianownik lęk. Nerwica to różnego rodzaju fobie, natręctwa, histeria, zaburzenia somatyzacyjne a więc bóle brzucha, migreny, itp. 

Przyczyny zaburzeń nerwicowych 

Uważa się, że najczęstszą przyczyną pojawiania się nerwic jest nieustanne napięcie psychiczne, stres oraz nadmierna presja wobec samego siebie albo odczuwana ze strony otoczenia. Na nerwice często zapadają osoby, które mają wiele obowiązków i przestają sobie z nimi radzić, od których wiele się wymaga i są tego doskonale świadome. Często także nerwica pojawia się na skutek urazu – traumy, która nie została właściwie przetworzona, problemów, z którymi się nie uporało, źle przeżytej, zduszonej w sobie żałoby itp. W niektórych przypadkach również przyczyną tego rodzaju zaburzeń są problemy z dzieciństwa, związane przede wszystkim z odczuwaniem niedostatecznej uwagi i troski rodzicielskiej, a także „wysoko stawianej poprzeczki”. 

Rodzaje, objawy i leczenie nerwicy

Nerwicą zarządza lęk, który ma funkcje sygnalizacyjne, informuje nas przed zbliżającym niebezpieczeństwem. Niestety w nerwicy ta ostrzegawcza funkcja lęku jest zaburzona, gdyż u chorego poziom lęku jest cały czas wysoki, organizm cały czas czuwa i każdy bodziec budzi niepokój i nieadekwatne reakcje. 

Często w zaburzeniach lękowych mamy do czynienia z takimi objawami jak napady lęku, paniki czy histerii a także z kołataniem serca, uderzenia gorąca, dolegliwości bólowe, np. serca, kręgosłupa, porażenia narządów czy ich części (np. uczucie sparaliżowanych nóg), zaburzenia wzroku, słuchu czy nadmierna wrażliwość na bodźce. Pojawiają się również zaburzenia przełykania, lęk ściskając za gardło potrafi wybudzić nas także w nocy. 

W dłuższej perspektywie, nieleczone zaburzenia lękowe mogą poważnie utrudniać normalne funkcjonowanie – zaburzenia snu, łaknienia, funkcji seksualnych, apatia, nieumiejętność odczuwania radości życia, depresja. Dotknięty nerwicą sam zaczyna mieć dość stanu ciągłego napięcia i niepokoju. Czuje, że jego reakcje są nieadekwatne do sytuacji i zaczyna rozumieć, uwagi otoczenia odnośnie zachowania nie są atakiem, ale wyrazem troski.
Skutkiem nieleczonej nerwicy może być wycofanie się z życia społecznego, zawodowego, kłótnie w rodzinie, brak przyjaciół. 

Właściwa terapia nerwicy jest więc niezbędna i niezwykle ważna. Najczęściej stosuje się terapię, która obejmuje psychoedukację na temat działania lęku, zdiagnozowanie przyczyn złego samopoczucia i restrukturyzację poznawczą poprzez przeformułowanie oraz zastosowanie technik relaksacyjnych, które skutkują obniżeniem poziomu lęku. ​


Email: kontakt@punktwsparcia.pl

Zadzwoń do nas

y 22 203 62 28