Zadzwoń do nas

y ​22 203 62 28

W czym pomagamy ?

Fobie

Psychoterapia:

Czas: 50 min

Cena: 130 zł

Częstotliwość: raz w tygodniu

​​

Fobia – irracjonalny lęk dezorganizujący życie. 

Szczególnym rodzajem zaburzenia nerwicowego jest fobia. Jest to, najprościej rzecz ujmując, silny, irracjonalny lęk przed różnego rodzaju czynnikami. Jest wiele rodzajów fobii, różnicuje je bodziec wywołujący lęk. 


Z czego wynika to schorzenie? 

Trudno odpowiedzieć na to pytanie i często specjaliści miewają różne zdania na ten temat. Na pewno choroba nie pojawia się znikąd, jakiś czynnik musi leżeć u jej podstawy. Często są to wyparte lęki, nierzadko pochodzące z dzieciństwa, które są zastępowane i przejawiane symbolicznie. Zwykle także choroba nie uderza nagle, ale z wolna narasta, dlatego ważne jest, by od razu zgłosić się do specjalisty, kiedy tylko lęk stanie się uporczywy i zacznie przeszkadzać w codziennym funkcjonowaniu. Jest to ważne w przypadku każdego rodzaju fobii, także jeśli dotyczy ona czynnika, którego na co dzień można unikać (na przykład przebywania na dużej wysokości), ponieważ często zdarza się, że zaniedbane fobie powodują pojawianie się kolejnych. 

Rodzaje fobii i ich objawy

Istnieje ogromna ilość sklasyfikowanych fobii, jednak zdarza się i tak, że chory może także odczuwać lęk przed czymś, co do tej pory nie zostało opisane, a jest to związane z jego indywidualnymi uwarunkowaniami i doświadczeniami, głównie z okresu dzieciństwa (ale nie tylko).
Do najbardziej znanych fobii należą klaustrofobia (lęk przed przebywaniem w zamkniętych pomieszczeniach), agrofobia (lęk przed pająkami), agorafobia (lęk przed otwartą przestrzenią), a także coraz popularniejsza socjofobia, czyli fobia społeczna, która objawia się lękiem przed kontaktami z ludźmi, a w przypadku dzieci i młodzieży – fobia szkolna.
Żadne z tych zaburzeń nie powinno być lekceważone, przede wszystkim ze względu na uciążliwe objawy, które mogą mieć postać lekkich, jak niewielkie trudności z oddychaniem, zawroty głowy czy czerwienienie się, ale też z czasem eskalować i utrudniać normalne funkcjonowanie, jak napady panicznego lęku, histeria, zaburzenia rytmu serca, a nawet omdlenia. Możliwych objawów jest wiele, tak samo jak samych fobii. Do rzadziej spotykanych zaburzeń należą lęk przed zranieniem się, przed krwią i czerwonymi przedmiotami, przed zanieczyszczeniami czy też przed byciem dotykanym przez innych. Żadna z tych chorób nie powinna być traktowana w kategorii dziwactwa, gdyż jest to schorzenie wymagające intensywnej terapii.

Leczenie fobii

Specyficzną cechą zaburzeń nerwicowych jest fakt, że chory zdaje sobie sprawę, iż lęk wywołują w nim czynniki, które obiektywnie są irracjonalne i niegroźne. Leczenie fobii często polega na konfrontowaniu chorego z tym, co go przeraża, co jest źródłem lęku. Na zasadzie odwrażliwiania i habituacji, w procesie terapii, czynnik wywołujący fobię przestaje budzić tak wielkie emocje. W niektórych przypadkach stosuje się także leki, które doraźnie łagodzą objawy fobii, przede wszystkim w przypadkach, gdy w znaczący sposób utrudnia ona choremu funkcjonowanie. ​​​


Email: kontakt@punktwsparcia.pl

Zadzwoń do nas

y 22 203 62 28